gezi, gezi rehberleri, gezi rehberi, doğa, doğa sporları, dağcılık, tırmanış, kayak, snowboard, bisiklet, kano, rafting, treking, doğa yürüyüşleri, kamp kurma, kampcılık
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/dr.emin30
  • https://plus.google.com/u/0/108934662682922126853/posts
  • https://twitter.com/eminnoyan

Emin Noyan Web Sitesine Hoşgeldiniz.

 

Belçika

Pencere Vergisi Kesen Ülkeler ( Belçika, İngiltere, Fransa)    Belçika'nın Bruges kentini dolaşırken bazı evlerin pencerelerinin duvarla örülmüş olması dikkatimi çekti. "Pencere Vergisi"'nden olmasın? dedim. Öyle çıktı.

18.yüzyıl başlarında İngiltere hükümeti gelirlerini arttırmak için yöntemler arıyormuş, o zaman gelir vergisi yok. "Ne yapsak ne etsek  hazineye para akıtsak?" derdine düşen yöneticiler sonunda evlerin pencere sayısına göre vergi koymaya karar vermişler.

  Pencere sayısı 10'a kadar olan evler "pencere vergisinden" muaf tutulmuşlar, 10'dan fazla penceresi olan evlere de pencere başına vergi konmuş. Niye mi? Eee sayması kolay, toplanması kolay vergi Caddede yürürken evin kaç penceresi var sayıp kapıya dayanıyorsunuz ver bakalım pencere vergisini diye. Halk bakmış, tek kaçış çaresi pencereleri kapamak. Öyle yapmışlar, binalarda içeri ışık girmesi için gerekli olmayan pencereleri örmüşler. Tıpkı yukarıdaki Bruges evinde olduğu gibi. Eee pencere sayısı 10'un altına inince vergi ortadan kalkıyor haliyle. İngiltere'de başlayan bu vergi türü Fransa ve Belçika'ya da yayılmış. Ve 50 sene kadar yürürlükte kalmış.

   Taşla örülmüş pencerelerin arkasındaki hikaye bu.

Belçika'nın Brugge-Bruges-Brügge yani Brüj kenti

1500'lerde geçen bir film çekmek istesek hiç dekora gerek kalmadan çekebileceğimiz fazla mekan yoktur. Brüj tren istasyonundan inip sokaklara adım attığınız an sizi şöyle bir 500 sene geriye anından geri görürebilme yetisine sahip bir şehir. 

 11. yüzyıldan 17.yy'a kadar önemli bir liman ve ticaret merkezi olan şehir, 1900'lerin başında fazla insanın uğramadığı ekonomisi kötü harap bir şehir haline gelmiş. Belki de bu sayede dünya savaşlarının yıkımından kurtularak neredeyse bozulmadan günümüze gelmiş.
 Üç ayrı dilin konuşulduğu Belçika'da bizim Brüj dediğimiz şehre Flaman kökenli Belçikalılar Brugge, Fransız  kökenli Belçikalılar Bruges ve Alman kökenli Belçikalılar da Brügge diyor. Brüksel'den trene bindiğinizde durakların isimleri hem Flamanca hem Fransızca anons ediliyor. İyi ki de böyle çünkü durakların isimleri de tıpkı Brüj'ün adı gibi sorduğunuz kişiye göre değişiyor. Birisi size Brüksel Nord istasonunda in derse aslında Brüksel Midi istasyonunu kastediyor olabilir, çünkü ikisi de aslında aynı yer.   
 Her neyse kısa keseyim, zamanında şehri yabancı istilasından korumak için kazılan hendekler günümüze kadar çok iyi korunmuşlar ve insanda habire fotoğraf çekme isteği uyandırıyorlar. Şehri anlatmak yerine fotoğraflara bakalım daha iyi olur bence. Hadi öyle yapalım.
Yorumlar - Yorum Yaz
Saat
Hava Durumu
Anlık
Yarın
-3° 0° -4°
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.72705.7500
Euro6.46976.4956