gezi, gezi rehberleri, gezi rehberi, doğa, doğa sporları, dağcılık, tırmanış, kayak, snowboard, bisiklet, kano, rafting, treking, doğa yürüyüşleri, kamp kurma, kampcılık
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/dr.emin30
  • https://plus.google.com/u/0/108934662682922126853/posts
  • https://twitter.com/eminnoyan

Emin Noyan Web Sitesine Hoşgeldiniz.

 

Brezilya

Rio de Janerio, Brezilya: Sadece Manzarası İçin Bile Gidilir

Dün bir arkadaşımla konuşurken siteye hiç Rio yazısı koymadığımı farkettim. İstanbul'un boğazı olması gibi Rio'nun sırtını yasladığı güzel yemyeşil tepeleri, güzel plajları ve harika bir manzarası var. Filmlerde gördüğünüz Rio ya şehrin güneyindeki Copacabana ve İpenama plajlarındaki tatlı hayatı ya da "favela"  denilen gecekondu mahallerindeki zor hayatı anlatıyor, ikisinin pek ortası yok. 

Rio'ya gittiğinizde güvenlik bakımından her an dikkatli olmak zorundasınız, zaten ters bir şey yaparsanız halk hemen sizi uyarıyor ( mesela pahalı bir fotoğraf makinasını sokakta elinize aldığınızda). Geceleri sokakta yürünebilecek yerlerin sayısı oldukça az, kaldığınız yere sorun. Aynı şekilde gece sokaktan taksi çevirmekte pek güvenli değil onu da gittiğiniz yerden rica edin. Güvenliğe dikkat ettiğiniz sürece bu muhteşem manzaralı şehrin zevkini sürmemek için hiçbir sebebiniz yok. 
Rio'da ne mi yapabilirsiniz? Demin yazdığım Copacabana ve İpenama'ya gidebilir  ve oradan şehrin tepeden görünümü için İsa heykelinin ( Cristo Redentor) olduğu tepeye çıkabilirsiniz. Bu tepeden şehrin yüzlerce fotoğrafını çekeceğinize bahse girerim, manzara çok iyi.  Oradan da Şeker Tepesi ( Pão de Açúcar)'ne giderseniz şehrin en görülesi yerlerine uğramış olursunuz.  Futbol meraklıları Maracana stadına gidip iki tur atmadan Rio'da ayrılırlarsa pişman olurlar, oradayken yapmak lazım. Vaktiniz varsa yapabileceğiniz başka bir şey favela turlarından birine katılmak. Ben katılamadım ama gidenler "başka bir dünya, zor hayat, görmek şart" şeklinde olayı özetliyorlar.
 
Güvenliğe dikkat ettiğiniz sürece bu muhteşem manzaralı şehrin zevkini sürmemek için hiçbir sebebiniz yok. 

Iguazu Hazretlerini Takdimimdir. (Arjantin , Brezilya)

Bazi seyleri anlatmak zor, yanina gitmek lazim. Iguazu selalari oyle bir sey. Insan gidip uzaktan gorunce once cenesi acik kalmali, sonra yanina gidince sicrayan sulardan siriksiklam olmali, caglayanlarin gurultusunden yanindakinin ne dedigini anlayamamali. Iguazu hazretleri bunlarin hepsini sagliyor. Nasil saglamasinki Iguazu selaleri 2.7 kilometre genisliginde 275 ayri selalenin 40 m. ila 84 m. yukseklikten akmasi ile olusuyor. Seyir eyle gozum, hem Arjantin hem Brezilya sinirindan.

Yorumlar - Yorum Yaz
Saat
Hava Durumu
Anlık
Yarın
-3° 0° -4°
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.72705.7500
Euro6.46976.4956