gezi, gezi rehberleri, gezi rehberi, doğa, doğa sporları, dağcılık, tırmanış, kayak, snowboard, bisiklet, kano, rafting, treking, doğa yürüyüşleri, kamp kurma, kampcılık
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/dr.emin30
  • https://plus.google.com/u/0/108934662682922126853/posts
  • https://twitter.com/eminnoyan

Emin Noyan Web Sitesine Hoşgeldiniz.

 

Burma ( Myanmar )

Burma'da Temizlik Vakti

Asya'nın geri kalmış bölgelerinde evlerde su pek olmuyor. Ev halkı su ihtiyacını genelde en yakındaki nehirden karşılıyor.
İçme, kullanma suyu eve taşınabildiği gibi bazen evi su kaynağına taşımak daha avantajlı oluyor.
Buradaki fotoğraflar Burma ( Myanmar)'nın İnle bölgesindeki kanallardan.
Güneş tam tepeye çıkıp hava iyice ısınınca kanal sakinleri için banyo vakti başlıyor.
Yanından geçtiğim hemen her evde günlük banyasonu alana birileri var.
Banay bitince bu kez giysileri yıkamanın sırası geliyor, malum 2-3 farklı giysiden fazlasına imkanları yetmiyor. 
Dolayısıyla banyo sonrası giysiler de iyice temizleniyor.
Burma'da tembel bir öğle vakti böyle geçiyor.
Burma, Myanmar'daki İnle gölü ülkenin en fazla turist çeken yerlerinden biri. Doğal hayatın henüz yokolmadığı bu göl çevresi Myanmar'daki yaşamı görmek isteyenlerin ilk duraklarından biri. Doğal güzelliği ve insanları dışında İnle gölünün ünlü olduğu iki konu daha var: birincisi balıkçılarının ilginç kürek çekme yöntemi  ikincisi ise su yüzeyinde yüzer adalarda yetiştirilen domatesler.

Inle balıkçıları bir yandan kürek çekerken bir yandan da iki elleriyle ağları salıp topluyorlar.Bunu yapabilmenin tek yol tek yolu var: ayaklarıyla kürek çekmek. Onlar da aynen bunu yapıyor.
Tek ayaklarıyla kanonun arkasına sıkıca basıyorlar. Diğer ayaklarını ise küreği dolayıp çekmeye başlıyorlar.


 Su üzerinde dans eder gibi ilerleyen balıkçıların denge duygusuna hayran olmamak elde değil.Burma'da ( Myanmar) kullanılan kamyon ve arabalar antika değerinde

Burma'yı  askeri bir cunta 1962'den 2010'a kadar yönetti. Daha yeni yeni demokrasiye geçme çalışmaları var, o da tam değil. Askeri cuntaya karşı olan ülkeler Burma ile ticaret yapmayı yasaklamışlar. Bundan dolayı ülkede pek çok şey geri kalmış durumda: kamyonlar ve arabalar da bundan nasibini almış.
Bazıları o kadar eski ki motoru çalıştırmak için kolla başlatmak gerekiyor. Bu tür kamyonlar en son 1930'larda üretildi biliyorum, belki de bunların sonuncuları Burma'da. 


Bozulan kamyon motorunu değiştiremedin mi? Olsun, su pompası motoru da iş görür. Haa yavaş olur mu olur. Ama Burma'dasın zaten ne acelen var?


 Özellikle kırsal alanda su pompası motoru takmış dolaşan çok araç var.

Küçük şehirlerde dolmuş niyetine kullanılan kamyonlar ise her zaman hınca hınç dolu. 
"İlla taksi tutacam" derseniz, o da mümkün aşağıdaki şu 1950 yapımı Hint arabaları minicik ama hala iş görüyor.
Burma'da araçları işletmek gördüğünüz gibi başlı başına bir sorun. Bunların üstüne bir de benzin sıkıntısı var. Bu fotoğraftakikler benzin sırası bekleyen motorsiklet sürücüleri. Benzin istasyonunu da çekecektim ama uyardılar: "benzin istasyonları hassas bölge sayıldıkları için fotoğraf çekilmesi yasak" .
Burma'da kolunuz yoruldu kamyonu çalıştıramadınız ya da su pompasını kamyonunuzdan tarlada kullanmak için söktüler ya da benzin bulamadınız, bir yere de gitmeniz lazım, ne yapacaksınız?
Üç tekerli bisikletleriyle insan ve eşya taşıyanlar Burma'da orta ve küçük hemen her şehirde var: püfür püfür üstelik sürücüyle sohbet imkanı da artısı.
Saat
Hava Durumu
Anlık
Yarın
-3° 0° -4°
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.72705.7500
Euro6.46976.4956