gezi, gezi rehberleri, gezi rehberi, doğa, doğa sporları, dağcılık, tırmanış, kayak, snowboard, bisiklet, kano, rafting, treking, doğa yürüyüşleri, kamp kurma, kampcılık
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/dr.emin30
  • https://plus.google.com/u/0/108934662682922126853/posts
  • https://twitter.com/eminnoyan

Emin Noyan Web Sitesine Hoşgeldiniz.

 

Çin

Çin'in Dali şehrinde (Yunnan) çarşı pazar halleriÇin'in Yunnan bölgesi ülkenin güneybatı kısımında Laos sınırı boyunca uzanan dağlık bir kesim. Bölgede Çinli nüfusu fazla değil: farklı küçük kabilelere ait ufak gruplar yanyana yaşıyor.
Yunnan'ın önemli şehirlerinden Dali'de bu etnik grupların alışveriş için geldiği merkezlerden.
Dolayısıyla Dali sokaklarında çarşı pazar dolaşırsanız arada farklı satıcı ve müşterilerle karşılaşabilirsiniz.
Lafı fazla uzatmadan dükkanlara ve sokaklara bir göz atalım mı?

Çin'le ilgili 70 kadar daha yazı var onlar da şurada: http://www.simdigezelim.com/search?q=%C3%A7inÇinliler İKEA'yı test ediyor ( sabrını)

Şimdigezelim aboneleri bilirler, Çin'le ilgili art arda yazılar yayınladım. Yazılarda Çin'in gelişen yanları yanında gelişşe iyi olacak yanlarını da yazdım. Bu sefer uluslararası bir firmanın Çin'e alışma sancılarına bakalım dedim. Çin'in başkenti Beijing'deki İKEA mağazası tam 42,000 m2. Ülkeye yeni giren şirket başka yerlerde olduğu gibi Çin'de de mallarını test etmek isteyen müstakbel müşterilerine hoşgörü gösteriyor. Ama sanırım Çin'liler daha çok İKEA'nın sabrını denemek istiyorlar. 
Hadi mağaza koridorlarında turlayalım biraz. Bu Çin'li işemiş  ( meraklısına ilgili yazı http://www.simdigezelim.com/2014/07/cinli-cocuklarn-tuvalet-egitimi-pufur.html)
Bu Çin'liler uyumuş.

Bu çökmüş. 

 Bu kitap okuyor sanırım. Evde gibi. 
 Bu müşteri çay içmek için iyi bir yer bulmuş.
 Aile boyu yatak test. 

Öğlen sıcağından kaçıp havalandırmalı mağazaya sığınanlar.Kaynak: www.dailymail.co.uk


 Simdigezelim.com'a abone olan 5000'den fazla kişiye siz de katılarak daha keyifli, daha ekonomik ve daha güvenli bir gezi için gerekli bilgileri kaçırmayın. 

Çinli Çocukların Tuvalet Eğitimi: Püfür Püfür

 
Çin sokaklarında bir iki gün dolaşırsanız mutlaka kucağına çocuğunu alıp bir kenara çömelmiş bir anne-babayla karşılaşırsınız.


Çin'de çocukların sokağa hacetini gidermesi normal görülen bir durum. Hatta bu duruma tam teşekküllü hazırlar. Nasıl mı? Bakınız fotoğraflar.

 Çinli aileleler geleneksel olarak pek çocuk bezi kullanmıyorlar. Genelde bebekler arka kısmı açık olan bu don/şort/pantalonlardan giyiyor. Çocuğun tuvaleti geldi mi tek yapması gereken yere çömelmek: köyde ya da şehir merkezinde farketmiyor. Aileler gördüğüm kadarıyla haceti gelen çocuklarını çimlerin üzerine ya da logar kapaklarının yanına götürüyorlar, arkalarını da temizlemiyorlar. Yani yerde bir şey görürseniz hemen köpek sahiplerine kötü kötü bakmayın. Olayın arkasında püfü püfür ve geleneksel bir tuvalet eğitimi olabilir.
 


Çin'in Yunnan eyaletinde ismi efsanelerde geçen Şangrila şehri bölgeye gelen her turistin mutlaka uğramak istediği yerlerdendir.  Bölge Yunnan eyaletinde yer almasına karşın, Şangrila'nın nüfusunun çoğunluğu Tibetli. Şehir 2800 metre yükseklikte olduğu ve kış mevsimi oldukça zorlu geçtiği için bölgede sadece "Yak" denen sığır cinsi yetişiyor. Bölgeyle ilgili daha önce yazmıştım.

Evet, Yak'lar biraz gürbüz ve bol yünlü yaratıklar. Yak sütü normalden biraz daha yağlı. Tibetliler göçebe oldukları için geleneksel olarak kolay taşınabilecek peynir türlerini üretiyorlar. Kolay taşınabilecek ne mi demek? Mesela ceplerinde taşıyabilecekleri gibi. Genelde Tibet peynirleri aşağıdaki oldukça kuru ve cepte taşınsa bile dağılmayacak şekilde. 

Ama gel de bu peyniri yabancı turistlere sat. Efenim deyin ki bak kolay taşırsınız, istediğin yerde hemen yersiniz, yoğun olduğu için içinde daha çok protein vardır vb. Yok almıyor Tibet peynirini yabancılar.

Tibetliler de çareyi Yak sütünden yapılabilen ve batılı damağına en uygun peyniri araştırmakta bulmuşlar. Ne peki? Kıbrıs'ın Hellim peyniri.

Şangrila'nın eski bölümünde yürürken olur da Yak Peyniri ( The Shangrila Cheese Shop) mağazasına benim yaptığım gibi denk gelirseniz, çekinmeyin dalın. Kıbrıs'tan uçakla 10 saat mesafede, 2800 metre yükseklikte, dünyanın en ücra yerleşimlerinden birinde Kıbrıslı tanıdık bir lezzet sizi karşılayacak. Peynirin şekli şemali biraz farklı, ama tadı aynı. Masalardaki broşürlerde neden Kıbrıs peynir mayası kullanılduğının hikayesi uzun uzadıya anlatılmış. Dileyen peynire bölgesel şaraplardan yoldaş da seçebilir, ama şaraptan fazla bir şey beklemeyin.

Asya'nın kulak temizleyicileri: İş ve anti-iş ( bir işi yapmamak için para alınır mı?)

  Dünyada türlü türlü iş var. Ne kadar dolaşırsanız o kadar farklı işle karşılaşıyorsunuz. İlk başta size farklı gelen işlere ( kayıkla dolaşıp  kıyıdakilere çorba satanlar, kuş yuvası toplayıcıları vb) devamlı rastlayınca sonra alışıyorsunuz. Ama bazı işler var ki her daim ilginç.  Örneğin Asya'nın hemen her köşesinde karşınıza çıkan kulak temizleyicileri. 


   Tayland, Vietnam, Hindistan veya Çin  sokaklarında kulak temizleme zanaatini icra edenleri caddenin bir köşesinde ellerinde cımbız ve pamuk gelip geçenleri temizlemeye ikna etmeye çalışırken görebilirsiniz. Hani bayağı da müşterileri oluyor. Diyeceksiniz ki niye? Bu ülkelere kulak temizleme çubuğu girmemiş mi? Yooo, marketlerinde kulak temizleme çubuğu var.  Herhalde eskiden kalma alışkanlık, görenek. Kulak temizletmek isteyenler bu zanaatkarların önüne oturuyorlar, onlarda 5 dakikada cımbız ve pamuk ile dikkatle kulağınızın içini temizlemeye girişiyor. İşiniz bitince parasınız verip ayrılıyorsunuz. Değişik bir iş dalı ama normal: alan razı veren razı.

Bir de bunun anti-iş sürümü var: kulak temizletmeme karşılığında sizden para istiyorlar.  Hindistan ve Nepal gibi ülkelerde kulak temizleyiciler ( bir çok defa şanslarını denedikten sonra) turistlerin kulak temizletmek için para ödemediğini ama temizletmemek için üste para verebileceğiniz keşfetmişler. Geçen sene gezdiğim Goa'da da bu durum vardı. Kulak temizleyici sinsice yaklaşıp birden turistin kaçamayacağı şekilde onu sıkıştırıp ( plaj, lokanta vb gibi bir yerde)  kulağını temizlemeyi teklif ediyor. Turist kabul etsin ya da etmesin parasını almadan da gitmiyor. Kulak temizleme hem işi yaptığınızda hem de yapmadığınızda ödendiğiniz çok nadir iş dallarından biri olsa gerek.

Bir de göbek deliği temizleyenler var ki onu da başka bir yazıya bırakayım artık.

Fotoğraf kaynakları: 12, 3
 Haber kaynak: http://www.dailymail.co.uk/news/article-2242882/Wax-work-Traditional-Indian-ear-cleaners-charge-25p-scrape-dirt-gunk-needle.html
Çin'de kazıklanmadan ticaret yapmakla ilgili bir kaç okuyucu emaili geldiği için kısa bir özet yapayım.

Evet, Çin'de fırsatlar çok. Mallar çok ucuz. Ticaret yapıp çok para kazanmak mümkün. Ama. Bunu yapabilen olması gerektiği sayıda yabancı yok. Çinlilerin iş yapma kültürleri batılılardan farklı, batılılara göre fazla esnek bulunan Türk iş yapma kültüründen bile oynak. Dolayısıyla Çin'den mal alırken ya da satarken orada sizi koruyacak bir temsilciniz yoksa zarar etmeniz büyük olasılık. Çin'den mal alan ve konteyner açıldığında içinden anlaşılan maldan farklı ve çok kalitesiz bambaşka bir mal çıkan insanların hikayesini duymuşsunuzdur. Bu o kadar büyük bir sorun olmuş ki şu anda Çin'de binlerce "denetim" firması var, bu firmalar Çin'den mal almak ya da satmak isteyenlere şu hizmetleri sağlıyor: 

1) Telefonlaştığınız, yazıştığınız firma gerçekten var mı?  Fotoğrafları gösterilen fabrika onların mı yoksa başka fabrikanın fotoğraflarını mı koymuşlar?
 2) İş yapmaya çalıştığınız firmanın kredi tarihi nedir? Piyasa'da tanınıyorlar mı?
3) İş yapmaya çalıştığınız zamanında iş yapabiliyor mu? 
4) Yazılı anlaşmanız var mı? Anlaşma Çin mahkemelerinde ne kadar geçerli?
5) Mal gönderim sırasında anlaştığınız denetim  firması konteynerlerin başına gelip içine konan malların numunelerle aynı olup olmadığından emin oluyor.

Yani denetim firmaları başınıza gelecek bir sürü dertten sizi (aldıkları komisyon karşılığında kurtarıyor).  Tabi bu sefer de ünü iyi olan bir denetim firması bulmanız gerekiyor. Çin'i tek başına gezmenin yedi püf noktası

Çin'de bir kaç ana şehir dışında yabancı dil bilen insan sayısı çok az. Ee bizim Çince anlama ve yazma şansımız yok. Ve Çin'de bir tura dahil olmadan dolaşmak istiyoruz. Nasıl yapacağız?
Biraz hazırlıkla her şey mümkün.  İşte Çin'de tek başınıza nasıl gezmek için yapmanız gereken yedi şey:

1) Gideceğiniz yerin adresini Çince yazdırın. Kaldığınız yer bu konuda her zaman yardımcı olacaktır. Dünyanın diğer ülkelerinde bir adresi bulmak için yanımda harita ya da yerel dilde yazılmış bir tarif taşıma gerekliliğini hiç hissetmedim: Çin hariç. Gideceğiniz yerin adını biliyor olsanız bile muhtemelen yanlış telaffuz ediyorsunuz. Doğru etseniz bile sokakta karşılaştığınız kişi aksanı farklı olan bir şehirden olabilir ve sizi anlamayabilir. Onun için kaldığınız yere rica edin gideceğiniz adresi bir kağıda yazsınlar.

2) Mümkünse gideceğiniz yerin telefonunu alın. Elinizdeki adres / tarif yanlışsa etraftakilerden bir telefon isteyin ve arattırın. Çinliler genelde asık suratlı olsalar da yabancı biri yardım isteyince ellerinden geleni yapıyorlar, çekinmeyin yardım isteyin.

3) Gezeceğiniz bölgenin her iki dilde işaretlenmiş haritasını basın / alın. Lijiang şehrinde haritalar ya Çince ya İngilizceydi, sokaktaki birine gitmek istediğim yeri göstersem o anlamıyor o bana gösterse ben anlamıyordum. Zaten haritalara pek güvenmeyin Çinlilerin bir kısmı haritadan hiç anlamıyor.

4) Google'ın "Tercüme" işlevini kullanın ve gün içinde yapmak isteyebileceğiniz şeyleri çok basit bit şekilde yazıp Çince ve Türkçesini yanyana basın. Gerektiğinde kağıttaki bir cümleyi parmağınızla gösterip derdinizi anlatabilirsiniz. Örnek:

"Liqun Ördek Lokantası" nerede?        哪里是利群烤鸭店  

Şehirlerarası otobüs terminali nerede?  哪里是城际巴士总站

Kaç yuan?            多少元 
İndirim yap.   做一个折扣
Olmaz, hala çok pahalı! 没有,它仍然是太贵了
   

5) Taksilerde taksimetre var ama bazı Çinli şoförler açmak istemiyorlar ve bazen pazarlık edemedikleri için yabancıları almak istemiyorlar.  Taksiye gideceğiniz adresi gösterin. Sürücü taksimetre kolunu indirirse kabul etmiş demektir, yoksa pazarlığa hazır olun. Beş altı taksiden ancak biri pazarlıksız gitmeye razı oluyor, vaktiniz varsa deneyin ya da polisin denetlediği resmi taksi duraklarından birine gidin.

6) Olabildiği kadar metroyu kullanın. Hem işaretler daha anlaşılır hem otobüs sistemi kadar karışık değil.

7) Sabırlı olun. Eninde sonunda bir şekilde gideceğiniz yere gidiyor, alacağınız şeyi alıyorsunuz. Hızlı olmuyor ama oluyor, acele edip boşuna sinirlenmeyin.

Yasak Şehir ziyaret etmeye değer mi? ( Pekin, Çin)

Çin'in başkenti Pekin'deki Yasak Şehir ziyaret etmeye değer mi? Uzatmadan fikrimi söyleyeyim: hayır.
Çin deyince akla ilk gelen turistik yerlerden biri ülkenin 500 sene boyunca idare edildiği Yasak Şehir olur.  Yasak şehir imparatorluk zamanında bütün hükümet binalarının toplandığı sur içindeki merkez Pekin'in tam merkezinde bulunuyormuş.

 Artık surlar ve yasak şehrin etrafındaki diğer binalar ayakta değil ama yasak şehrin binaları -en azından görünüşte- iyi korunmuş. 1000 metreye 750 metrelik bir alanda kurulu olan yasak şehrin adı artık "Saray Müzesi". Toplamda 9999 odadan oluşuyor ama boşuna heveslenmeyin odaların %99'u halka kapalı.
Sarayın iç mekanlarının büyük bir kısmı ziyarete kapalı olduğu için geriye sadece dışarıdan görebilecekleriniz kalıyor.  Müzenin isminin aslında "saray bahçesi" olarak değiştirilmesi gerekir.

"Yasak şehrin sadece bahçesinden bile dolaşmak yeter, yine de giderim"  diyenler diğer binlerce Çinliyle beraber içinde en az insan olan fotoğraf çekme yarışması yapabilirler. Pekin'in en popüler turistik mekanı olan yasak şehir açık olduğu her an yerel ziyaretçilerle dolup taşıyor. Ama bahçede görecek çok fazla şey yok, ufak tefek heykel vb gibi eski eşya da taklit: orijinalleri zarar görmesin diye depoya kaldırılmış yerine gıcır gıcır taklitleri konmuş. Ee zaten görecek fazla iç mekan yok, ne anladım ben bu ziyaretten?

Pekin'de fazla vaktiniz varsa Yasak Şehir'e de uğrayın ama  vaktiniz kısaysa sokaklarda yürümek hem daha öğretici hem daha eğlenceli.

 Diyebilirsiniz ki Çince bilmeden Çin'de dolaşmak kolay mı?  Çok kolay denemez,  ama zor değil. Bir sonraki yazıda hiç dil bilmeden Çin'de dolaşmanın püf noktalarına bakacağız.

Skandal! Çin'de Walmart Eşek Etine Tilki Eti Karıştırmış.

Bu aralar Çin'de yenenleri yazıyorum ya. Bir tane daha. Yorumsuz.
 Hadi eşek eti bulması kolay, içine tilki nasıl karışmış???
Çin'in bazı bölgelerinde eşek eti yaygınca tüketiliyor.
Wal-Mart marketlerinde satılan "Five Spice" adlı eşek eti ürününde yapılan incelemede, tilki gibi başka hayvanlara ait DNA örneklerine rastlandı.

Skandal, ülkenin doğu kıyısındaki Şantung eyaletinin Gıda ve İlaç İdaresi'nin yaptığı inceleme ile ortaya çıktı.

Amerikan şirketi, yerel tedarikçilerine yönelik soruşturma konusunda Çin'deki yetkililerle işbirliği halinde olduklarını açıkladı. Ayrıca, gıda güvenliği kurallarının uygulanmasıyla ilgili olarak bir inceleme ekibi kurulduğu belirtildi.

Wal-Mart'ın Çin'deki operasyonlardan sorumlu yöneticisi Greg Foran, "Bu bizim için, tedarik yönetimine yönelik yatırımı artırmamız gerektiğine ilişkin ciddi bir ders." dedi.

KFC ve Pizza Hut gibi markaları yöneten Yum Brands şirketinin satışları, Çin'deki tedarikçilerinin aşırı miktarda antibiyotik kullandığının ortaya çıkması üzerine büyük oranda düşmüştü.

Avrupa'daki bir dizi ülkede ise et ürünlerine denetimsiz olarak at eti karıştırıldığı tıklayın ortaya çıkmıştı.

Eşek etine yemek sevilmez mi? (Çin)Eşek eti bizde arada bir yolunu şaşırıp sucuklara giriyor, oysa Çin'de yolunu şaşırmasına gerek yok: eşek eti hem yemeklerde hem de atıştırmalık olarak seviliyor.

Pekin'deki hostelimin yanındaki lokanta eşek etine yemekleriyle ün yapmış bir yer. Akşamüstleri müşterisi oldukça bol,   ne demişler "kiminin yemeği kiminin zehiri".   Meraklısına afiyet ola. Yemekte akrep, deniz yıldızı ve deniz atı var, geç kalmayın

Çin mutfağının yeryüzündeki hemen her şeyi kapsadığı malum. Hani derler ya "bir tek uçanla kaçan kurtulur". Yok Çinlilerden o da kurtulmaz.
Çin'in başkenti Pekin'de iyi yemek isterseniz, lokanta çok.  Canınız Pekin ördeği çekti diyelim.  Dünyada daha iyi Pekin ördeği'ni nerede yiyebilirsiniz? Tam yerindesiniz.
Ya da Çin mutfağına özgü buharda pişen bir mantı türü olan "Dim Sum" gerçekten lezzetli. Ama diyorsunuz ki madem Çin'e geldim Çinliler gibi yiyeceğim. O zaman Pekin'in ana caddelerinde değil de yerellerin takıldığı ara sokaklarda kalmış küçük tezgahlara takılacağız.  Bu tezgahlarda aklınıza gelecek her türlü yemeği bulmak mümkün. Mesela akrep!
Hiç aklıma akrebin yenilebileceği gelmemişti. Baktım akrepleri canlı canlı şişlere geçirmişler, müşteri isteyince yağa daldırıp hızlıca kızartıyorlar. Kızarmış akrebiniz üç dakikada taze taze elinizde.Hala aç mısınız?  Deniz yıldızına ne dersiniz? Ama akrebe göre iki kat daha pahalılar.  Daha da pahalı bir şey isterseniz buyrun deniz atının tadına bakın.


Deniz atı doğada nadir rastlanılan bir şey. Kim, ne zaman tadına bakmış ve beğenmiş ki Çin mutfağında kendine yer bulmuş? Aşağıda fotoğrafını gördüğünüz tezgahta akrep, deniz yıldız, deniz atı ve bazı örümcek türleri yenebiliyordu. Eminim görmediğim farklı şeyler satan başka tezgahlar da vardır.


Garip mi? Öyle de... Bizim de yabancılara garip gelen bir sürü yemeğimiz alışkanlığımız var. Bize garip gelen Çinliye normal.

Afrika'da peynir yok, yemiyorlar. Yirmi sene kadar önce Nijerya'da çalışırken markette teneke kutularda satılan peyniri görünce çok sevinmiştik.  Artık kahvaltılar daha keyifli olacaktı. Türklerin peynir sevincine anlam veremeyen Nijeryalı arkadaşımız bir parça peynir tatmak istedi.  Ağzına peyniri alır almaz suratını ekşitip tükürmek için lavaboya koşması bir oldu.  Bizim için son derece lezzetli olan peynir onun için "tuzlu, garip kokulu, kötü tatlı ve yenmesi imkansız" bir şeydi. Akrep, deniz yıldızı ya da deniz atı yiyin demiyorum. Sadece bizim için anlaması her ne kadar zor olsa da belki de bir bildikleri vardır diyorum. Seyahat etmek bizi kendi rahat alanımızdan alıp farklı dünyalara açtığı için güzel. Hem sadece akrebe mahkum değiliz, aynı sokakta dönerci de var.

Afiyet olsun.

Yorumlar - Yorum Yaz
Saat
Hava Durumu
Anlık
Yarın
-3° 0° -4°
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.72705.7500
Euro6.46976.4956