gezi, gezi rehberleri, gezi rehberi, doğa, doğa sporları, dağcılık, tırmanış, kayak, snowboard, bisiklet, kano, rafting, treking, doğa yürüyüşleri, kamp kurma, kampcılık
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/dr.emin30
  • https://plus.google.com/u/0/108934662682922126853/posts
  • https://twitter.com/eminnoyan

Emin Noyan Web Sitesine Hoşgeldiniz.

 

Endonezya

Seyahat Fotoğrafı: Endonezya'da Sulawesi adası


Endonezya'nın Sulawesi adasında yaşayan Tana Torajalılar ilginç gelenekleriyle tanınıyorlar. Bu da onların geleneksel olarak pirinç depolayıp önemli törenlerini yaptıkları ortak alanlardan biri. Günde 6 dolara motosiklet kiralayıp bu film setini andıran diyarda dolaşmak mümkün. İnsanlar yabancılara karşı çok yardımsever.

Endonezya'nın masalsı bir köşesinden kareler

 Endonezya'da ada bol: 19000 tane. Ülkeyi uçakla boydan boya geçmek 4.5 saat sürüyor.Ekonomi pek gelişmediği için de ulaşım zor. Bu sebepten dolayı bölgeler arasında inanışlar, gelenekler çok farklı oluyor.
 Bu fotoğrafları Endonezya'nın Sulawesi adasının kuzeyinde yer alan Rantepao kasabası civarında çektim. Evlerin şekilleri ne kadar farklı değil mi?
 Köylülere göre kendileri koyu Hristiyanlar ve evleri de onlar ölünce kendilerini öteki dünyaya taşıyacak olan aracı temsil ediyor. İnançları yarım ondan yarım bundan.

Bu kültür zenginliği evlerin şeklini etkileyerek ortaya masalsı manzaraların çıkmasına yol açmış.

Değişik Bir Lezzet: Endonezya'nın Mangal Kömürlü Kahvesi Kopi Joss ( Cozzzz kahve)

Endonezya dünyanın önde gelen kahve üreticilerinden biri. Bu ülkede 19000 tane ada var, lezzet tercihleri de bu sayıya uygun şekilde artmış. Neredeyse her bölgenin kendine ait kahvesi var: aşırı şekerli sütle yapılan Kopi Susu'dan tutun, sansara benzer bir hayvanın kahve yiyip çıkardığı dışkılardan elde edilen Kopi Luwak' a kadar. Bin bir çeşit kahve arasında bir tanesi daha var ki burada adından söz etmeye değer.

Kopi Joss.  "Kopi" Endonezya dilinde kahve demek. "Joss"'u ise tercüme etmeye gerek yok kahveye mangal kömürü daldırırken çıkan cozzzzzz sesi. Yani "cozzzz kahvesi".Kahve yavaş yavaş kaynatılarak hazırlandıktan sonra müşteri Kopi Joss istediğinde bir bardağın üstünde mangal kömürü sığacak kadar boşluk bırakılıp servis ediliyor. Hani kafelerde sorarlar ya:" süt için pay bırakayım mı?". Aynı hesap.

Kahve önünüze konduktan sonra mangalda yanmakta olan kömürlerden birini alıp kahvenize cozzz ediyorlar.

Endonezyalılar mangal kömürünün kahvedeki sertliği azaltıp içimini çok yumuşak ve kolay hale getirdiğini söylüyorlar. Karar sizin.

Gezmek lazım bazen.

Seyahat Fotoğrafı: Endonezya'da tipik bir otel banyosu
Endonezya'da çoğu otelde buna benzer bir banyo düzeni var. İş otellerinde tuvalet biraz batılılılaşıyor. 

Seks Dağı: Endonezya'da Evli Kadın ve Erkeklerin Tanımadıkları İnsanlarla Yattığı Garip Bir "Adak" Uygulaması

Dünya'da bir çok farklı din ve inanç var. Ana dinlerin tapınma biçimleri çoğu zaman kendi içinde tutarlı olsa da bazen bu örnekte görüleceği üzere yerel aşırı farklılıklar olabiliyor.

Bugün sözünü edeceğimiz yer, Endonezya'nın Java adasındaki Kemukus dağı. Kemukus dağının adına ilk kez Indonesia etc. ( http://www.amazon.com/Indonesia-Etc-Exploring-Improbable-Nation/dp/0393351270  )  kitabını okurken rastladım. Kitap Endonezya'yı derinlemesine incelemiş, ülke hakkında tek bir kitap okuyacaksanız bu kitabı tavsiye ederim. Herneyse kitabın Endonezya'da Telkinle Tedavi (Faith Healing) bölümünde Kemukus'u okuyunca internette araştırdım. Aaaa kısa bir belgesel bile var. Ama gelenek cidden garip. 
Kısa açıklama için Milliyet ve CNNtürk haberinlerine bir göz atalım.  http://www.cnnturk.com/fotogaleri/dunya/endonezyanin-seks-dagi

"Endonezya'nın başkenti Cakarta'nın da bulunduğu Cava Adası'nda "Gunung Kemukus" olarak bilinen bir dağ bulunuyor.

Dünyanın ve Endonezya'nın bu en garip yerlerinden biri olan dağ aynı zamanda "Seks Dağı" olarak da biliniyor.

Burada içlerinde hayat kadınlarından politikacılara kadar binlerce kişinin olduğu topluluk kendilerine iyi şans ve talih getireceğine inandıkları için tanımadıkları insanlarla cinsel ilişkiye giriyor.
Endonezyalılar kökeni 16. yüzyıla kadar dayanan bu ritüelin işe yaraması için her 35 günde bir Seks Dağı'nda arka arkaya yedi kez cinsel ilişkiye girilmesi gerektiğine inanıyor."Yukarıdaki belgeselde (İngilizce) de bu geleneği uygulayan inançlı kişilerle yapılmış röportajlar yer alıyor.Çok daha farklı açılardan dünyayı anlayabilmek için gezmek lazım bazen.
Diğer kaynak: http://www.dailymail.co.uk/news/article-2838843/Welcome-Sex-Mountain-remote-religious-site-people-sex-strangers-bring-good-fortune.html

http://www.mirror.co.uk/news/world-news/sex-mountain-married-men-housewives-4649914

https://en.wikipedia.org/wiki/Mount_Kemukus

http://www.sbs.com.au/news/dateline/story/sex-mountain

Simdigezelim.com'a abone olan 5000'den fazla kişiye siz de katılarak daha keyifli, daha ekonomik ve daha güvenli bir gezi için gerekli bilgileri kaçırmayın. Abonelik için buraya gidiniz.  

Simdigezelim.com'daki içerikten yola çıkarak yazılan üç kitaba göz atıverin.

Adadaki gölün içindeki ada: (adakare) Samosir
Endonezya'nın Sumatra adasında hem görsel hem coğrafya olarak çok güzel bir mekan var: Samosir adası. Bu ada aslında bir Adakare. Nasıl mı? Samosir adası Sumatra adasının ortasındaki bir göl de yer alıyor.

Endonezya'ya seyahat biraz zahmetli, adalara gidiş uzun bir de adanın içindeki bir adaya gitmek gerekince işler iyice sarpa sardığı için fazla gideni yok. Güzel, ucuz, gezilesi bir yer adakare Samosir. Meraklısı için  haritadaki yerini de ekledim.

Simdigezelim.com'a abone olan 5000'den fazla kişiye siz de katılarak daha keyifli, daha ekonomik ve daha güvenli bir gezi için gerekli bilgileri kaçırmayın. Abonelik için buraya gidiniz.  

Simdigezelim.com'daki içerikten yola çıkarak yazılan üç kitaba göz atıverin.

Dünyanın En Pahalı Kahvesi Olan "Dışkı Kahvesi'nin ( Kopi Luwak)" Üreticisini Tanımak İster Misiniz? İşte:

Kilosu 2000 TL'ye alıcı bulan Kopi Luwak, içimi son derece yumuşak bir kahve. Nedeniyse bu kahvenin dışkıdan temizlenip yapılması.

Endonezya ormanlarında yaşayan ve kedi ailesine mensup olan misk kedileri ufak böcekler ve taze meyvelere ek olarak olgunlaşmış kahve meyvelerini de afiyetle yer olmuşlar. Bu kediler kahvenin dışını saran meyvesini yiyorlar ama en sert kısım olan kahve çekirdeğini sindiremeyip dışkılarında çıkarıyorlar. Kahve çekirdekleri misk kedilerinin ağzından çıkışa doğru yol alırken mide asitleri kahve çekirdeğinde bulunan ve kahvenin tadına sertlik veren maddeleri eritmiş oluyor. Bu yüzden misk kedilerinin "ürettikleri" kahve çekirdeklerinden kavrulan Kopi Luwak kahvesi dünyada içimi en yumuşak olanlardan biri ve çok aranıyor. Biraz detay girersek, ağaçta bulunan kahve meyveleri şöyle görülüyor.

 Misk kedisinin "işlediği" kahve dışarı şöyle çıkıyor.
 Sonra temizleniyor.
Ve paketleniyor. 600 doları bu kahveye verenlere afiyet olsun.Simdigezelim.com'a abone olan 5000'den fazla kişiye siz de katılarak daha keyifli, daha ekonomik ve daha güvenli bir gezi için gerekli bilgileri kaçırmayın. Abonelik için buraya gidiniz.  

Simdigezelim.com'daki içerikten yola çıkarak yazılan üç kitaba göz atıverin.

Endonezya'da Gemiyle Seyahat Nasıl?


Endonezya neredeyse 19000 adadan oluşan bir ülke. Çoğu adada ya havaalanı yok ya da uçaklar halk için oldukça pahalı. Endonezya'nın milli deniz yolları şirketi Pelni adalararası seyahat etmek isteyen Endonezyalıların ilk ve çoğu zaman mecburi tek seçeneği.

Pelni gemilerinin çoğu (anahatlar dışında kalanlar) 20-30 günlük ring seferlerle çalışıyor. Yani A noktasından yola çıkıp B, C, D, E .... Z ye uğrayıp sonra ters yönde geri geliyorlar. Z, Y.... D,C, B, A şeklinde. Tam bir yolculuk 20-30 gün sürüyor. Yolcuların çoğu gemide en az 4-5 gün geçirdiği için gemiye sanki kamp yapmaya gelmiş gibi yatak-yorgan-yemeklerini alarak geliyorlar. Gemilerde canlı  işporta pazarları bile kuruluyor. Ancak gemiler eski, hava değişken ve yolcu çok olunca gecikme kaçınılmaz oluyor. Çoğu Pelni gemisi iyi havalarda 4-5 saat, kötü havalardaysa 8-10 güne varan gecikmelerle kalkıyorlar.

Biraz meşakkatli de olsa ülkeyi görmek için güzel bir yol.  Meraklısına bilet ayırtmak için işte link https://www.pelni.co.id/Simdigezelim.com'a abone olan 5000'den fazla kişiye siz de katılarak daha keyifli, daha ekonomik ve daha güvenli bir gezi için gerekli bilgileri kaçırmayın. Abonelik için buraya gidiniz.  

Simdigezelim.com'daki içerikten yola çıkarak yazılan üç kitaba göz atıverin.

Endonezya'da İlginç Cenaze Gelenekleri: merhumu 20 sene gömmeden bekletmek vb gibi.


İlk önce yukarıdaki teyzemin hemen arkasına bakalım. Gördük mü? Evet biz gördük, irkildik. Ama o niye böyle rahat?

Endonezya'nın Sulawesi adası Toraja kabilesine ev sahipliği yapıyor. Kıyıdan yaklaşık 10 saatlik bir otobüs yolculuğuyla ulaşabileceğiniz Rantepao şehri Toraja'ların en yoğun yaşadığı bölge. Bu fotoğrafı Rantepao civarında motorsikletle dolaşırken çektim. Normalde açıkta göreceğiniz kafatasları sizi irkiltir ama burada normal: Torajalar ölülerini çok uzun süre evlerinde saklıyorlar (bazen 20 seneye kadar), çok şaşalı törenlerle uğurluyorlar. Ama gömmüyorlar. Parası olanlar cesetleri taşlara oyulan kovuklara koyuyor, parası olmayan tahta tabutlara koyup mezarlık olarak belirlenmiş bölgeye bırakıyor. Tabutlar dağılıp iskeletler ortaya çıkınca hiç bir şey yapılmıyor.

Sulawesi'de gelenek böyle, kafataalarını görmüyorlar bile: sadece benim gibi şaşkın turistler teyzemin "bu niye fotoğraf çekiyor ki" diyen sorgulayıcı bakışları altında fotoğraf çekiyor. O kadar.


 Simdigezelim.com'a abone olun, daha keyifli, daha ekonomik ve daha güvenli bir gezi için gerekli bilgiler posta kutunuza gelsin. Abonelik için buraya gidiniz.

Günde 50 TL'den az harcayacarak gezebileceğiniz 7 Ülke

Bu yaz yurtdışında bir yerlere gitmeye kesin kararlısınız ama bütçeyi düşünüyorsunuz. İşte günde 50 TL'den az harcayarak gezebileceğiniz yedi güzel ülke.


 Simdigezelim.com'a abone olun, daha keyifli, daha ekonomik ve daha güvenli bir gezi için gerekli bilgiler posta kutunuza gelsin. Abonelik için buraya gidiniz.


Endonezya
Güzel manzaralar, 19000 ada, iyi insanlar ve ucuz fiyatlar. Sonuç: Dört kere gittim, bir dört kere daha gidesim var.  Halen turiste boğulmadan gezin bence.

http://www.simdigezelim.com/search/label/Endonezya 

Yorumlar - Yorum Yaz
Saat
Hava Durumu
Anlık
Yarın
-3° 0° -4°
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.72705.7500
Euro6.46976.4956