gezi, gezi rehberleri, gezi rehberi, doğa, doğa sporları, dağcılık, tırmanış, kayak, snowboard, bisiklet, kano, rafting, treking, doğa yürüyüşleri, kamp kurma, kampcılık
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/dr.emin30
  • https://plus.google.com/u/0/108934662682922126853/posts
  • https://twitter.com/eminnoyan

Emin Noyan Web Sitesine Hoşgeldiniz.

 

Estonya

Kadriorg Sarayı ( Talin, Estonya )

Estonya'nın başkenti Talin'de  eski şehirden iki kilometre ötede Kadriorg sarayı. Çevresindeki parkta aynı adı taşıyor. Çar Deli Petro tarafından 1710'da karısı için yaptırılan bina daha sonra 19.yyda yeni bölümler eklenerek büyütülmüş. Bugünlerde sarayın bir kısmı resim galerisi olarak kullanılıyor. Sarayın hemen ötesindeki ağaçların altında çok hoş bir kafe var, gezi sonrası yorgun ayaklarınıza iyi gelecektir.


 Simdigezelim.com'a abone olan 5000'den fazla kişiye siz de katılarak daha keyifli, daha ekonomik ve daha güvenli bir gezi için gerekli bilgileri kaçırmayın. Abonelik için buraya gidiniz.

Letonya, Litvanya ve Estonya'ya nasıl gidilir, nasıl gezilir, ne zaman gidilir, ne kadar harcanır, nerede kalınır,?

Vize 

Letonya, Litvanya ve Estonya'ya girmek için Schengen vizesi gerekiyor.Ucak Bileti


THY'nin Riga ( Letonya)'ya direk var. Riga havaalanından Litvanya'nın başkenti Vilnius'a ve Estonya'nın başkenti Tallin'e doğrudan otobüs seferleri var. Her iki başkent Riga'dan aynı mesafede ( birisi batıda diğer doğuda) ve dört saat sürüyor.  Son tarife şöyle ama siz yine de http://www.luxexpress.eu/lang/ den bir daha kontrol edin. 

GünlerDurakYön HareketVarış 
Mo Tu We Th Fr Sa SuRiga AirportTallinn01:2506:40
Mo Tu We Th Fr Sa SuRiga AirportRiga12:0012:15
RigaTallinn12:3016:55
Mo Tu We Th Fr Sa SuRiga AirportRiga20:1520:40
RigaTallinn21:0001:15
Mo Tu We Th Fr Sa SuRiga AirportRiga09:2009:45
RigaTallinn10:0014:25
Mo Tu We Th Fr Sa SuRiga AirportRiga15:1515:40
RigaTallinn16:0020:25
Mo Tu We Th Fr Sa SuRiga AirportRiga17:4518:12
RigaTallinn18:3022:55
Mo Tu We Th FrRiga AirportRiga15:1515:40
RigaTallinn17:0021:25


Günler                  Durak  Yön 

               Hareket


Varış
Mo Tu We Th Fr Sa SuRiga AirportVilnius02:1506:25
Mo Tu We Fr Sa SuRiga AirportVilnius10:2514:35
Mo Tu We Th Fr Sa SuRiga AirportVilnius16:3520:40
Mo Tu We Th Fr Sa SuRiga AirportVilnius17:3022:15
Mo Tu We Th Fr Sa SuRiga AirportRiga12:0012:15
RigaVilnius12:3017:00
Mo Tu We Fr Sa SuRiga AirportRiga09:2009:45
RigaVilnius10:0014:35

Ne zaman gitmeli?


Baltıklar kışın soğuk, yazın da yağmurlu geçiyor. Yazın daha iyi bir seçim olduğu söyleyebilirim. 

Ne kadar harcarim?


Letonya içlerinde en pahalı olanı. En ucuz olanı Vilnius, Litvanya. Estonya, ortada.  Hostelde kalmak için 10 Euro, yemek için 15 Euro minimum harcanır. 1-2 yıldızlı otellerde gecelik 25 Euro'dan başlıyor.
 

Nasil gezmeli? Tatil mekanlari

Baltıklarda güzel bir otobüs sistemi var. Riga-Vilnius ve Riga-Tallinn atobüsleri 12-20 Euro arası. Vilnius- Tallinn ise 20-25 Euro. Bölgede tren sistemi iyi çalışmıyor. Vilnius içinde fena değil, o kadar.

Vilniu ve Tallinn'de belediyenin otobüs/tramvay sistemi iyi çalışıyor. Riga'da çok karışık, boşuna uğraşmayın. Her üç şehirde de taksiye binecekseniz kaldığınız otelden ya da yediğiniz lokantadan aramasını isteyin, hem daha az kazıklanırsınız hem de daha güvenli olur. 
Riga, Tallinn ve Vilnius Baltıklarda görülmesi gereken üç şehir. İçlerinde en sakin olanı Vilnius. Riga'nın merkezi haftasonları hareketli: gelen yabancı ziyaretçiler sayesinde. Estonya Tallinn'de daimi bir Finli turist topluluğu var. Bu üç ülkede de nüfus yoğunluğu düşük, kırsal alanda dolaşmak zevkli olabilir. Her üç ülkede dümdüz, ve trafik az dolayısıyla bisiklet turları için ideal yerler.

Baltık kıyısında yazın denize girilen bir çok kıyı kasabası var ama kalabalıklara dikkat.

Talin, Estonya

Letonya'dan Estonya'ya giderken elimdeki kitaba öyle bir daldım ki neredeyse sınırı geçtiğimizi farketmeyecektim. Sadece tabelası kalmış. Estonya'ya girip girmediğinizi anlamanın en iyi yolu en yakın reklam tabelasına bakmak: bir sözcüğün içinde iki kez tekrarlanan harf sayısı tavan yapan  ( tallinn, saap, keel) iki yer var bu dünyada, biri Finlandiya diğer Estonya.
Estonyalılar diğer Baltık ülkeleri Litvanya ve Letonya'da yaşayanlardan farklı bir kökene sahipler: hemen yakındaki Finlilerle akrabalar. Bunun sonucu olarak 1991 yılında Estonya bağımsızlığını kazandıktan sonra ülkeye Finlandiye sermayesi oluk oluk akmış. 
Finlandiya toplumda yüksek olan alkolizm problemini çözümlemek için alkole yüksek vergiler koyduğu için içkiler ateş pahası. Oysa Helsinkiden gemiyle sadece 2 saat uzaklıktaki Estonya'da içkiler neredeyse dörtte biri fiyatına satılınca Estonya ve özellikle Talin, ucuza içmek isteyen Finlandiyalılar tarafından sık sık uğranılan bir yer haline gelmiş.Bugün de kafanızı nereye çevirseniz Finlileri görüyorsunuz. Talin sadece bir turizm merkezi haline gelmemiş aynı zamanda internet yazılımının önemli merkezlerinden biri olmuş. Buradaki ucuz ve eğitimli iş gücü özellikle internet firmalarını çekmiş: örneğin Skype bir Finlandiyalı ve bir Estonyalı ortak tarafından kurulmuş.    


Talin'in eski şehri 1997'de UNICEF tarafından dünya mirası listesine alınmış, cidden de adamlar gözlerinin içi gibi bakıyorlar bölgeye kıskanmamak elde değil.  

Eski şehri gezmeye yukarı mahalle ( Toompea) 'den başlarsanız, bütün şehri bir anda görüyor ve şehri daha kolay anlıyorsunuz.


Viru caddesi -  Allinn - aşağı mahallenin başlangıç bölümü. Burası hem turistler hem Estonyalılar için popüler bir mekan. Ben oradan geçerken Estonyalı Hare Krishnacılar gösteri yapıyorlardı. 
Eski şehrin kalbi akşamları Raekoja meydanında atıyor, eski Estonya yemeklerini merak edenler için 4-5 lokanta sadece eski tür yemekler yapıyor. Bal Şarabı isteyen?

Talin'in en yağmurlu mevsimi Ağustos, ben de havadan nasibimi aldım. Yağmurluk giymezseniz yağmurdan giyerseniz terden ıslanıyorsunuz, seçim sizin.
Talin güvenli bir şehir ama iki üç şeye dikkat etmek gerekiyor: 1) Taksiler ( bizimkiler meğer turistleri kazıklamıyormuş Estonyalılarla karşılaştırınca), 2) Kalabalık bölgelerde yankesiciler ( yandaki uyarı levhalarını gördüğünüz her yerde biraz daha dikkat), 3) sarhoş turistlere fahiş fiyat çeken eğlence mekanları ( bizim pavyon olayının Finlandiyalılara uygulanmış şekli). 

Eski Şehri dolaşmaktan yorulduğunuzda merkezden iki kilometre ötedeki Kadriorg parkına gidebilirsiniz. Parkın içinde eski sarayın bir kısmı resim galerisi olarak kullanılıyor, hemen ötesinde ağaçlar altında çok hoş bir kafe yorgun ayaklarınıza iyi gelecektir.

Kadriorg'da başka bir alternatifiniz de denize girmek, parkın bir kısmı plaj olarak ayrılmış. Denize girince git git babam git bir türlü derinleşmiyor, Baltık usulü böyleymiş. Dediniz ki "parka gittim, yürüdüm, çok dolaştım bir de üstüne yüzdüm, pilim bitti valla" otumayın öyle onun da çaresi var: biraz Antep baklavasını mideye indiriverin. "Estonyada baklavacı nerede?"  diyenler merkezdeki Radisson Otele 50 metre mesafedeki Güllüoğlu'na uğravıyerin,  akşamüstü bayağı meşguldü. Türklere torpil var ona göre.

Buradan sonraki durağımız Letonya...

Yorumlar - Yorum Yaz
Saat
Hava Durumu
Anlık
Yarın
-3° 0° -4°
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.72705.7500
Euro6.46976.4956