gezi, gezi rehberleri, gezi rehberi, doğa, doğa sporları, dağcılık, tırmanış, kayak, snowboard, bisiklet, kano, rafting, treking, doğa yürüyüşleri, kamp kurma, kampcılık
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/dr.emin30
  • https://plus.google.com/u/0/108934662682922126853/posts
  • https://twitter.com/eminnoyan

Emin Noyan Web Sitesine Hoşgeldiniz.

 

Hindistan

Dünyanın En Büyük ve En Kalabalık Şehirleri: Potosi ( Bolivya) ve Goa ( Hindistan)

Dünyanın hem ticaret, hem altyapı hem de nüfus olarak en büyük iki şehri Potosi ve Goa'dır. Zamanında bu cümle doğruymuş. Anlatayım.


İlk önce Goa'nın yerinden başlayalım. Aşağıdaki haritadan görüleceği üzere Goa Hindistan'ın güney batısında. Bugünlerde sadece sahilleriyle ünlü bir yer ( bkz yukarısı: Goa sahilleri) halbuki Goa'nın eski merkezi ( Velha Goa) 1600 yılında Paris ve Londra'nın toplamından daha büyükmüş. 


Doğuya baharat ticareti yapmak için gidenlerin erzak ve su molası verdiği bu şehir zaman içerisinde Çin, İngiliz, Portekiz, Japon, Arap ve Hollandalı tacirlerin uğrak yeri haline gelmiş. Ticaret şehri öylesine zenginleştirmiş ki 1600 yılında dünyanın en büyük ve en zengin şehri Eski Goa'ymış.


 Yine 1600'lerin başında Bolivya'nın Potosi şehri ( yerini yukarıda işaretledim) dünyanın en büyük şehirlerinden biriymiş. Sebebi bölgedeki gümüş madenlerini yerel halkı köle olarak kullanarak işleten İspanyol sömürgeciler ve gümüşün getirdiği zenginlikmiş. Potois bugün aşağıdaki gibi bir yer: sakin ve geri kalmış. tıpkı Goa gibi.

 Dünya hızla değişiyor, ayak uyduramayan insanlar, şehirler ve ülkeler geride kalıyor ve sadce "zamanında çok büyüktü" başlıklı yazılara konu olabiliyorlar.

Simdigezelim.com'a abone olan 5000'den fazla kişiye siz de katılarak daha keyifli, daha ekonomik ve daha güvenli bir gezi için gerekli bilgileri kaçırmayın. Abonelik için buraya gidiniz.  

Simdigezelim.com'daki içerikten yola çıkarak yazılan üç kitaba göz atıverin.

Dünyada Ziyaret Etmesi En Zor Yer: Kuzey Sentinel Adası

Dünyada ziyaret etmesi en zor yeri birazdan anlatacağım. İlk önce neden zor olduğunu açayım: burayı ziyaret edenleri yakalarlarsa öldürüyorlar. Cidden.


Yıl 2015 ve yukarıdaki fotoğrafta dünyanın ziyaret edilmesi en zor mekanını görüyorsunuz: Kuzey
Sentinel adası. 


Kuzey Sentinel adası Hindistan'ın Bengal körfezindeki Andaman takım adalarında bulunuyor. Ada Hindistan'a ait olmakla beraber adaya ayak basmak yasak. Çünkü ada halkı ziyaretçileri sevmiyor, yakalarsa bildiğin mızrakla öldürüyorlar.  En son 2006 yılında adaya kanunsuz bir şekilde gizlice avlanmaya gelen iki balıkçıyı öldürmüşler. Cesetleri almaya giden donanma helikopterine de saldırmışlar. Ondan önce de 2004 yılında Tsunami felaketinden sonra adaya yardım getirmeye çalışan ve yiyecek taşıyan Hindistan donanmasına ait helikopterlere ada halkı ok ve mızraklarla saldırmış. Askerler bakmışlar ki yardım etmek için mızrak yeme riskini almaları lazım "bunlara Tsunami'den bir şey olmamış baksana bizi öldürmeye çalışıyorlar" deyip yiyecekleri güvenli bir noktada havadan atıp uzaklaşmışlar. Yani askerlerin dahi ziyaret etmek istemediği bir yer kuzey Sentinel adası. Aşağıda misafirperver ada halkı görülüyor ( Foto: Gleison Miranda)


Peki neden?  Ada halkını oluşturan Sentinel kabilesinin yaklaşık 60,000 sene önce Afrika'dan Asya'ya göçen insan dalgasıyla birlikte geldikleri ve o zamandan beri bu adada izole kaldıkları düşünülüyor. Ada hakkındaki en eski kayıylar 871 yılından. 871 yılında adadan geçen Arap tacirlere göre Sentinel halkı yamyam. Yani ada halkı resmi olarak Hintli ama aslında 60,000 seneden beri hiç değişmemiş öz be öz Afrika evlatları. Çok uzun süreler boyunca izole kaldıkları için de halen taş devrinde yaşıyorlar. Antropolog T. N. Pandit liderliğindeki Hindistan Yerli Sosyal Yardım kuruluşuna bağlı yetkililer 1967'den itibaren adayı ziyaret edip halkla iyi ilişkiler kurmak için kıyıya yiyecek ve benzeri hediyeler bırakmışlar. Başlangıçta ada halkı tarafından iyi karşılansa da daha sonra Sentinel halkı gelen herkese saldırıp öldürmeye kalkışmış. Bir çok kişi mızraklanmış. Bunun üzerine 1990'larda ada ziyaret programı sonlandırılmış ve ada yasak bölge ilan edilmiş. 

   Bugün  Kuzey Sentinel adasına gitmek isteseniz hem kanunları çiğnemeniz hem de mızraklardan ve oklardan sakınmayı öğrenmeniz lazım. Eee boşuna dünyada ziyaret edilmesi en zor yer burası olmamış, değil mi?  

İlla da gitmek isteyenlere yardım olması açısından adanın tam yeri de aşağıda. 


 Simdigezelim.com'a abone olan 5000'den fazla kişiye siz de katılarak daha keyifli, daha ekonomik ve daha güvenli bir gezi için gerekli bilgileri kaçırmayın. Abonelik için buraya gidiniz.

Hindistan Goa Sahilinde Gün Batımı


Hindistan'ın Goa sahilleri yağmursuz mevsimde çok yabancı turist çekiyor. Bu fotoğrafı çektiğim yağmurlu mevsimin başlarındaysa meydan sadece haftasonları sahile inen Hintlilere kalıyor, hafta arası bomboş. Fazla turiste rastlamadan Goa'yı ziyaret etmek isteyenler Nisan-Mayıs aylarında gidebilir. Tek dezavantajı sıcaklığın bu mevsimde fazla olması.


 Simdigezelim.com'a abone olun, daha keyifli, daha ekonomik ve daha güvenli bir gezi için gerekli bilgiler posta kutunuza gelsin. Abonelik için buraya gidiniz.

Tac Mahal ( Agra, Hindistan)


Tac Mahal, bizim anlayacağımız anlamıyla "tacın bulunduğu mekan", 17 yy'da Hindistan'da hüküm süren Moğol imparatoru Şah Cihan tarafından ölen eşi Mümtaz Mahal'in anısına yaptırılmış.

Fars, Türk, Hint ve İslam mimarisinden esintiler taşıyan yapı 1983 yılında Dünya Mirası listesine alınmış. Yabancı turistin fazla olmadığı Hindistan'da Tac Mahal'e yerliler çok rağbet ediyorlar. Tac Mahal'i ziyaret gününüzün haftasonu ya da tatil günlerine gelmemesi kalabalıktan kaçmak isteyenler için yararlı olur.

Not: Fotoğraf arşivimi düzenlemeye başladım. Baktım, elimde paylaşılmaya değer  fotoğraflar birikmiş, bekletmeyeyim dedim: kısa bir metin ve bir fotoğrafdan oluşan yazılar Şimdigezelim'de başlıyor.

Dabbawala: okuma yazma bilmeyenlerle dünyanın en kaliteli dağıtım şebekelerinden birini nasıl işletirsiniz?Kaliteye önem veren şirketlerin almaya çalıştığı bir sertifika var:  "altı sigma". Bu sertifika için şirketler süreçlerini epey bir elden geçiriyorlar: operasyonlarını mükemmele yakın bir halde tekrarlayabilecek bir hale getirince de sertifikayı kapıyorlar. "Altı sigma uyumlu" olduğunu söyleyen bir şirket ürettiği her bir milyon mal/hizmet için sadece 3.4 hata yapmasına izin var.  Şirketleri altı sigma uyumlu hale getirebilmek için piyasada yüzbinlerce danışman var ve harıl harılş çalışıyorlar, yine de zor ve zaman alan bir süreç.


Şimdi sözünü edeceğim topluluk ( çünkü tam şirket değil) her gün 200 bin kap yemeği öğlene doğru evlerden tek tek topluyor, sonra da gitmesi gereken adreslere tek tek dağıtıyor. Yemekler yenince bu kez kapları geri toplayıp alındıkları adreslere akşamüstü iade ediyor. Çalışanları okuma yazma bilmeyecek kadar cahil olan bu topluluk üyeleri he sekiz milyon dağıtımda bir hata yapmaları ile tanınıyorlar. Bu özelliklerinden dolayı Harvard'lı araştırmacıların dikkatini çeken topluluk BBC ve Forbes yayın kuruluşları tarafından da sıkı bri şekilde takip edilip işlenmiş.

Hindistan'nın bir çok şehrinde ama özellikle Mumbay'da aktif olan Dabbawala sistemi Hintlilerin nerede olursa olsun "ev yemeği" yeme isteğine hizmet etmek için kurulmuş.  Dabbawala sisteminde çalışanlar 1890 yılından beri işe giden ama ev yemeği bekleyenlerin sefertaslarını öğlene doğru evlerden topluyor ve yemekten önce işyerlerine ulaştırıyorlar. Yemek sonrası kirli sefertaslarını toplayıp bu kez akşam olmadan evlere geri dağıtıyorlar. Yüz seneyi aşkın bir süredir sağlam bir şekilde çalışan Dabbawala sistemine göre evlerden toplanan sefertasları üzerine renk ve işaretlerden bir sistemle adresleme yapılıyor. Tren istasyonlarına kadar bisikletle sevkedilen sefertasları burada gidecekleri mahalleye göre tasnif edilip o bölgenin sorumlusuna teslim ediliyor. Okuma yazma bilmeyen çalışanlar kodlar yardımıyla doğru adrese teslimatı yapıyorlar. Herhangi bir yazılı ya da bilgisayara dayalı takip sistemi söz konusu değil. Yemek sonrası sefertasları bu kez ters yönde evlere geri dağıtılıyor. Dabbawala sistemi dağıtımda sadece el arabası, bisiklet ve tren kullanıyorlar. Mumbay'da çalışan beş bin Dabbawala aynı maaşı alıyor: 8000 Rupee ( yaklaşık 130 dolar). Organizasyonları çok basit sadece saha çalışanı, bölge şefi ve yöneticiler var ki yapılanma da kıdeme dayalı ve maaş farkı yok.

Dünyanın en geri kalmış bölgelerinden birinde en cahil çalışanlarla en kaliteli dağıtım ağlarından biri her gün hatasız tıkır tıkır çalışıyor.  Kim tahmin edebilir ki?

Gezmek lazım bazen. Günde 50 TL'den az harcayacarak gezebileceğiniz 7 Ülke

Bu yaz yurtdışında bir yerlere gitmeye kesin kararlısınız ama bütçeyi düşünüyorsunuz. İşte günde 50 TL'den az harcayarak gezebileceğiniz yedi güzel ülke.


 Simdigezelim.com'a abone olun, daha keyifli, daha ekonomik ve daha güvenli bir gezi için gerekli bilgiler posta kutunuza gelsin. Abonelik için buraya gidiniz.


Endonezya
Güzel manzaralar, 19000 ada, iyi insanlar ve ucuz fiyatlar. Sonuç: Dört kere gittim, bir dört kere daha gidesim var.  Halen turiste boğulmadan gezin bence.

http://www.simdigezelim.com/search/label/Endonezya 
Bolivya
Farklı, zor doğa, geniş ülke, çok farklı kültür, dünyanın en yüksek yollarında harika manzaralar.  
http://www.simdigezelim.com/search/label/Bolivya 


Laos

2003'e kadar turlar dışında turistin girmesi yasak olan bu ülke gerçi çok hızlı turizme açılıyor ama siz daha hızlı davranın. Ülkenin güneyinde halen günlük 75 cente oda var, gecikmeyin.

 http://www.simdigezelim.com/search/label/LaosMakedonya

Kendisi yakın, kültürü yakın, fiyatları da uygun. Bakın yaz da geldi, daha da keyifli olur şimdi. Hadi.
 http://www.simdigezelim.com/search/label/MakedonyaGürcistan
Hemen kuzeyimizde, iki adım, yemyeşil, güzel, gezilesi, uygun fiyatlı.
http://www.simdigezelim.com/search/label/G%C3%BCrcistan

Hindistan

Yorumlar - Yorum Yaz
Saat
Hava Durumu
Anlık
Yarın
-3° 0° -4°
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.72705.7500
Euro6.46976.4956